Parlamentné voľby

Parlamentné voľby sú voľby do Národnej rady Slovenskej republiky. Parlamentné voľby vyhlasuje predseda Národnej rady SR. Politické strany sa do nich môžu vopred registrovať. Voliť môže 18 a viac ročný volič. Konajú sa každé 4 roky

Parlament SR

Budova parlamentu SR

Národná rada Slovenskej republiky

Národná rada Slovenská republiky (skrátene Národná rada alebo NR SR) je jednokomorový ústavný a zákonodarný orgán na Slovensku. Ako volený orgán reprezentuje suverenitu štátu a ľudu. 150 poslancov je volených vo všeobecných, priamych, rovných a tajných voľbách na 4 roky v jedinom volebnom obvode, ktorý predstavuje celý štát. Českou obdobou je Poslanecká snemovňa Parlamentu Českej republiky. Od roku 1969 do roku 1992 sa nazývala Slovenská národná rada.

Predsedovia Národnej rady

  • Ivan Gašparovič (1. január 1993 – 29. október 1998)
  • Jozef Migaš (29. október 1998 – 15. október 2002)
  • Pavol Hrušovský (15. október 2002 – 7. január 2006)
  • Béla Bugár (zastupujúci predseda) (7. január 2006 – 5. júl 2006)
  • Pavol Paška (5. júl 2006 – 8. júl 2010)
  • Richard Sulík (8. júl 2010 – 13. október 2011)
  • Pavol Hrušovský (od 13. októbra 2011)
parlament slovenskej republiky parlament slovensko parlament sr budova národná rada sr budova slovenského parlamentu budova parlamentu budova parlamentu sr národná rada slovenskej republiky slovenská národná rada narodna rada SR

Komentáre sú uzavreté.